Білінгвізм – це таке явище, коли людина володіє двома мовами. Можливо, однією мовою він володіє в меншій мірі, ніж іншим, проте здатний висловлюватися на обох. Таку людину називають білінгвом.

Білінгвізм представляє великий інтерес для науки: вважається, що він дає великі переваги, розвиває пам’ять і аналітичні здібності. Також існує дослідження, з якого випливає, що ризик появи хвороби Альцгеймера у літніх людей-білінгвів в рази менше, ніж у носіїв однієї мови.

Якщо дитина почне освоювати другу мову у віці до п’яти років, то у нього буде спостерігатися швидкість мови, притаманна носіям. Постійно перемикаючись з однієї мови на іншу, дитина буде вчитися швидко реагувати на зміни навколо і стрімко приймати рішення в стресовій ситуації. Крім того, знаючи дві мови з раннього віку, людині буде простіше освоїти якийсь іншу мову.

Білінгвів у світі дуже багато – практично половина населення. І це нормально для багатьох держав, де існує дві офіційні мови. Наприклад, в більшості країн колишнього СРСР багато розмовляють і російською мовою, і мовою своєї держави.

Діти-білінгви дуже рано починають відрізняти одну мову від іншого, тому не змішують слова з різних мов в своїй промові. Якщо білінгвізм розвивається природним шляхом, дитина інтуїтивно об’єднує особливості двох мов в дві різні системи. «Змішане» вживання мов трапляється лише іноді і свідомо, з метою мовної гри. Наприклад, дитина, що володіє англійською та російською мовами, може сказати: «Поченьджі машину». Дієслово поченьджіть, винайдений дитиною, є злиттям російського «полагодити» і англійського «change» – змінити, замінити. В даному випадку дитина хотіла одним словом передати значення «полагодити, замінивши певну деталь».

У білінгвів трапляються проблеми з визначенням рідної мови. Якщо дитина засвоїв одну мову трохи раніше, ніж інший, то зазвичай він вважає перший мову рідною. Однак якщо згодом він виявляється в суспільстві, де говорять тільки на другому мовою, він може змінити свою думку. Деякі білінгви вважають рідними обидві мови – особливо якщо кожен з них батьком володіє окремою мовою.

Білінгвізм – вкрай цікаве явище, і його розвиток у дитини вимагає багато уваги і зусиль з боку батьків.